نرم افزار اصلی مشاهده فایلهای PDF نرم افزار Adobe Reader است. این نرم افزار در جریان روند تکاملش در نسخه هایی بسیار سنگین شد و از این رو فضا برای کار شرکتهای دیگری که توانستند نرم افزارهای کوچکتر و سبکتری برای باز کردن فایلهای PDF‌ فراهم کنند ایجاد شد.

اما به هر حال بهترین نرم افزار و راه حل نهایی برای باز کردن فایلهای PDF در صورت مشکلات نرم افزارهای دیگر باز هم نرم افزار Adobe Reader است و به هر حال نمی توان از آن صرفنظر کرد. از این رو دانلودلی آن را جزء نرم افزارهای اصلی خود قرار می دهد.

به هر حال چون توسعه دهنده اصلی تکنولوژی PDF شرکت Adobe است اولین نسخه هایی که می تواند تمامی امکانات جدید فایلهای PDF‌ را پشتیبانی کنند همین Reader های شرکت Adobe هستند.

امکانات و ویژگی‌های نرم افزار Adobe Reader :

- نمایش انواع فایلهای PDF در زبانهای مختلف بدون مشکلبه هم ریختگی

- امکان نمایش فایلهای PDF در حالت مختلف به اندازه عرض متن، عرض صفحه و چند صفحه ای

- امکان کامنت گذاری بر روی فایل PDF

- جستجوی کامل و بخشی یک فایل PDF در انواع قسمتهای آن

- امکان پر کردن فرمهای PDF و امضای آنها

- امکان مشاهده PDF های حاوی فلش و محتوای چند رسانه ای (فیلم وصوت)

- رابط کاربری آسان و راحت و چند زبانه

و…

‌این نرم‌افزار در سیاهه‌ی نرم‌افزارهای تحریمی قرار می‌گیرد و با IPهای ایرانی قابل دریافت نیست.

نکات برنامه‌ی Adobe Reader :

- گاهی نسخه‌ی جدید، به‌صورت یک‌پارچه ارائه می‌شود و گاهی به‌شکل آپدیت تنها ارائه می‌شود که در این صورت نسخه‌ی غیررسمی ریپک نیز منتشر می‌شود، که ما صرفا نسخه‌ی اصلی را قرار می‌دهیم.

- از Adobe Reader معمولا برای تبدیل فایلهای PDF استاندارد و به Word استفاده می شود به این صورت که چون یک نرم افزار استاندارد برای مشاهده است، فایل PDF را با ان باز کرده و محتوای آن را با Copy و Paste به Word منتقل می کنید. البته این کار در مورد PDF های استاندارد عملی است.